Relokacja linii produkcyjnej, w tym również linii galwanicznej, nie jest łatwym zadaniem. Na proces składa się wiele etapów, istotne jest postępowanie zgodnie z określonymi schematami. Przeniesienie maszyn i urządzeń najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie zewnętrznej, która ma w tym doświadczenie, dysponuje specjalistycznym sprzętem. Najpierw następuje demontaż maszyn, następnie są one pakowane. Kolejnymi krokami będą załadunek i transport. Po rozładunku następuje montaż maszyn w miejscu docelowym. Na koniec pozostaje podłączenie wszystkiego, uruchomienie i przeprowadzenie testów.
Na czym polega relokacja linii produkcyjnej?
Relokacja linii produkcyjnej musi zostać dokładnie zaplanowana i starannie zrealizowana, z dbałością o każdy szczegół. Jak wiadomo, przenoszone urządzenia mają sporą wartość, są niezbędne do sprawnego działania całego zakładu. Kluczowe staje się, aby nic nie zostało uszkodzone, działało prawidłowo po podłączeniu w miejscu docelowym. Zacząć należy wobec tego od opracowania precyzyjnego harmonogramu i schematu prac. Najpierw trzeba oczywiście zdemontować maszyny i urządzenia w sposób metodyczny, zgodnie z właściwą kolejnością. Konieczne staje się dokładne oznaczenie wszystkich zdemontowanych części, aby nie było potem problemów z ich ponownym montaże. Niezwykle ważne jest również zabezpieczenie części, aby nie uległy one zniszczeniu w trakcie przenoszenia i transportu, załadunku i rozładunku. Niezbędne staje się także użycie specjalistycznych sprzętów i pojazdów, obsługiwanych przez wykwalifikowanych pracowników. W przypadku relokacji linii produkcyjnej czas to pieniądz, aby uniknąć przestojów i strat finansowych.
Jakie są dalsze etapy?
Po załadowaniu wszystkiego niezwykle istotny staje się bezpieczny transport maszyn, najczęściej przebiega przy wykorzystaniu pojazdów z platformami niskopodwoziowymi. Maszyny muszą być zabezpieczone przed wstrząsami i samoczynnym przesuwaniem. Wyznaczyć należy również jak najbezpieczniejszą trasę. Zrezygnować należy z autostrad i dróg ekspresowych. Po dotarciu do miejsca docelowego następuje rozładunek, potem przechodzi się do ponownego zamontowania wszystkich urządzeń. Należy od razu zaznaczyć, że montażem powinna zająć się specjalistyczna ekipa. Kolejnym etapem będzie uruchomienie podłączonej linii produkcyjnej. W pierwszej kolejności przeprowadza się konfigurację i kalibrację jednostek sterujących. Potem następuje zimny start, trzeba zweryfikować poprawność działania systemu. Jeśli przewody i instalacje (elektryczne, gazowe, wodne) będą właściwie podłączone, to można podpiąć maszyny do źródła zasilania i je uruchomić.
Po prawidłowo przeprowadzonej relokacji należy też przeprowadzić sprzątanie i mycie maszyn i urządzeń.